مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری کرمان خبر داد:
رکورد 700 کیلومتر خط‌کشی معابر طی یک سال

 

مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری کرمان گفت: خط‌کشی معابر، تابلوگذاری، سیستم فرماندهی، تهیه طرح‌های ترافیکی و مطالعات ترافیکی نقاط خاص و نظارت بر عملکرد پارک حاشیه‌ای و پارکینگ سطحی و طبقاتی، ازجمله وظایف این سازمان است.
به گزارش کرمان‌آنلاین، مهدی طهماسبی، با بیان اینکه در دورۀ اخیر مدیریت شهری، اقدامات متعددی توسط این سازمان انجام گرفته است، گفت: یکی از این اقدامات، نصب تابلوهای راهنمای مسیر است که برای سهولت آدرس‌دهی و همچنین انتخاب درست مسیر، کاهش ترافیک و روان‌سازی عبور و مرور و رفاه حال شهروندان، این سازمان با تکیه بر نیازسنجی، به طراحی، ساخت و نصب این تابلوها در معابر شهری اقدام می‌کند.
وی افزود: در فاز اول این نیازسنجی در این دوره‌، 770 مترمربع تابلوی راهنمای مسیر، طراحی، ساخت و تولید شده که از این میزان، تقریباً 600 مترمربع، در سطح معابر اصلی شهر کرمان نصب شده است.
مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری ادامه داد: همچنین 32 تابلوی راهنمای مسیر گلزار شهدا و مرقد مطهر سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی، از 9 ورودی شهر کرمان در تمام معابر اصلی توسط این سازمان نصب شده است.
طهماسبی بیان کرد: تابلوهای ترافیکی که در معابر شهر کرمان نصب می‌شود، شامل سه دستۀ اخباری، هشداردهنده و بازدارنده است که هر سال با توجه به تکمیل پروژه‌های عمرانی مثل تقاطع‌های غیرهم‌سطح، بیش از 4000 تابلو در معابر شهری نصب می‌شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری، به تجهیز تقاطع‌های شهر کرمان به سیستم فرماندهی تقاطع‌ها نیز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر، 83 تقاطع اصلی و پُرتردد شهر کرمان، به سیستم فرماندهی مجهز شده؛ ضمن اینکه این سیستم‌ها به‌طور متوسط در هر شش روز، یک‌بار به‌صورت دوره‌ای بازدید و در صورت داشتن ایراد و مشکل، رفع عیب می‌شود.
طهماسبی افزود: همچنین در نقاط حادثه‌خیز و محل‌های عبور عابر پیاده ازجمله دانش‌آموزان، چراغ‌های چشمک‌زنِ هشداردهنده نصب و راه‌اندازی شده است.
وی به خط‌کشی خیابان‌ها نیز اشاره کرد و گفت: هر سال این سازمان در دو نوبت به خط‌کشی معابر شهر کرمان اقدام می‌کند که یک‌بار در شهریورماه و به مناسبت بازگشایی مدارس است و بار دیگر، در اسفندماه و به مناسبت سال جدید انجام می‌شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری افزود: معمولاً به‌طور متوسط هر سال بین 300 تا 400 کیلومتر از معابر شهر کرمان خط‌کشی می‌شود.
طهماسبی ادامه داد: در سال 97 با توجه به توان فنی و اجرایی این سازمان، از رکود 700 کیلومتر خط‌کشی عبور کردیم.
وی به خط‌کشی محل تردد عابر پیاده در محل تقاطع‌های سطح شهر و محدودۀ مراکز آموزشی، خرید، درمانی وغیره اشاره و بیان کرد: این کار، به‌صورت متناوب انجام می‌شود.
طهماسبی، با اشاره به رنگ‌آمیزی سرعت‌کاه، ایجاد نقوش و دست‌نوشته، ادامه داد: این سازمان به‌منظور دید بهترِ سرعت‌کاه‌های ایجاد شده، سطح سرعت‌کاه‌ها را با توجه به حجم تردد خودروها به‌صورت فصلی رنگ‌آمیزی می‌کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر، هر سال بیش از 1500 تا 3000 مترمربع، از سطح سرعت‌کاه‌ها رنگ‌آمیزی می‌شود، گفت: پس از تأیید پلیس و مصوبات کارگروه ترافیک، سرعت‌کاه‌ها توسط مناطق ایجاد می‌شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری افزود: آشکارسازی سرعت‌کاه‌ها با نصب تابلو و رنگ‌آمیزی نیز توسط این سازمان انجام می‌شود.
طهماسبی ادامه داد: البته در برخی معابر که امکان ایجاد سرعت‌کاه به‌منظور کنترل سرعت نیست و یا سرعت در آن معبر بالا نیست، با استفاده از نصب گل‌میخ برای کاهش سرعت، به راننده هشدار داده می‌شود.
وی بیان کرد: به‌طور متوسط هر سال بین 5000 تا 6000 گل‌میخ در سطح معابر نصب می‌شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری کرمان با بیان اینکه در این دوره، با توجه به چارت و حوزۀ کاری این سازمان و نبود شرح وظایف در خصوص مدیریت و نظارت بر جایگاه‌های CNG، در تابستان 99، با مساعدت شهردار محترم و مصوبات شورای سازمان، جایگاه‌های CNG و مراکز معاینه فنی، به سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری تحویل داده شد.
طهماسبی به پیگیری در خصوص هوشمندسازی تقاطع‌های پُرتردد در شهر کرمان نیز اشاره کرد و گفت: در این دوره، سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری، به مطالعات اجرای طرح مذکور اقدام کرده که با مشخص شدن پیمانکار، این مهم تحقق پیدا می‌کند.